Najlepsze karty graficzne dla każdego budżetuJeśli chcesz grać w najnowsze gry zaraz po ich premierze, musisz mieć porządną kartę graficzną. Procesor graficzny (lub GPU) jest odpowiedzialny za renderowanie obrazów na ekranie i jeśli Twój jest przestarzały, każda gra będzie wyglądać okropnie. Na szczęście istnieje wiele niedrogich kart graficznych, które zapewnią Ci ogromny wzrost wydajności. Od super tanich opcji do drogich high-endowych GPU, mamy je wszystkie pokryte tutaj. Jeśli czytasz ten artykuł i nie wiesz, czym jest karta graficzna lub nie rozumiesz, dlaczego jest ważna, przeczytaj najpierw nasz artykuł wprowadzający do tematu sprzętu komputerowego. Wyjaśnia on, co robi każdy z komponentów i dlaczego są one niezbędne w tworzeniu użytecznych komputerów.

Jak wybrać kartę graficzną

Przy wyborze karty graficznej należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Najważniejszym z nich jest jej moc obliczeniowa, mierzona w gigahercach (GHz) lub terahercach (THz). Im większa moc obliczeniowa karty, tym więcej informacji może ona przetwarzać jednocześnie i tym lepiej poradzi sobie z wymagającymi grami. Przeciętne komputery do gier wymagają co najmniej nowoczesnej, budżetowej karty graficznej, a komputery do gier powinny być wyposażone w kartę ze średniej lub wysokiej półki lub w kilka kart z niższej półki w komputerach z wieloma procesorami graficznymi. System chłodzenia komputera może być czynnikiem decydującym o wyborze karty graficznej, zwłaszcza jeśli używasz małego lub mini PC z mniejszym systemem chłodzenia lub laptopa. Karta graficzna generuje dużo ciepła, więc warto upewnić się, że komputer ma odpowiednie chłodzenie, by uniknąć przegrzania. Typ i rozmiar pamięci karty graficznej to również ważne czynniki, podobnie jak jej interfejs, pobór mocy i okres gwarancji.

Najlepsza tania karta graficzna: AMD Radeon RX 550

RX 550 to świetna budżetowa karta do podstawowych potrzeb komputerowych, w tym lekkich gier. Polecamy ją do gier casualowych oraz dla dzieci, które lubią grać w gry na swoich komputerach. Radeon RX 550 to najlepsza budżetowa karta graficzna dla osób budujących systemy komputerowe z niewielkim budżetem. Jest tania w zakupie i tania w eksploatacji, więc nie doda wiele do rachunku za prąd. RX 550 nie jest tak potężna jak wiele innych kart graficznych, które omówimy poniżej, ale nadal jest wystarczająco wydajna do większości podstawowych zadań, w tym przeglądania stron internetowych, oglądania filmów i lekkich gier, takich jak Minecraft, Rocket League i starszych tytułów, takich jak League of Legends i Diablo 3. Przeciętne karty RX 550 można znaleźć w sieci w cenie od 50 do 80 dolarów.