Kryptowaluta: Czym jest, jak działa i dlaczego świat oszalał na jej punkciePrzy gwałtownie rosnącej wartości Bitcoina i innych kryptowalut, teraz jest idealny czas na zapoznanie się z tą cyfrową walutą. Kryptowaluta to cyfrowy lub wirtualny pieniądz, który został zaprojektowany tak, aby był bezpieczny i niezawodny - nie jest produkowany ani zatwierdzany przez centralny organ, taki jak bank lub rząd. Monety kryptowalutowe są zmiennymi i ryzykownymi inwestycjami - jak w przypadku każdej inwestycji finansowej, powinieneś zainwestować tylko taką kwotę, na której stratę możesz sobie pozwolić. Ale jeśli jesteś zainteresowany dowiedzeniem się więcej o inwestowaniu w kryptowaluty, czytaj dalej, aby uzyskać przewodnik wprowadzający.

Czym jest kryptowaluta?

Kryptowaluta jest aktywem cyfrowym zaprojektowanym do pracy jako środek wymiany, który wykorzystuje kryptografię do zabezpieczenia swoich transakcji, kontroli tworzenia dodatkowych jednostek i weryfikacji transferu aktywów. Kryptowaluty są zbudowane na technologii księgi rozproszonej, która umożliwia wygodny handel online lub offline tokenami, które reprezentują konkretną jednostkę wartości (a nie sam token).

W przeciwieństwie do walut fiat (takich jak dolar amerykański lub funt brytyjski), kryptowaluty nie są wspierane przez żaden rząd lub organ centralny. Niektóre z najbardziej popularnych przykładów kryptowalut obejmują Bitcoin, Ethereum, Ripple i Litecoin.

Jak działa kryptowaluta?

Kryptowaluty to cyfrowe aktywa, którymi można handlować jak aktywami finansowymi. Używają zdecentralizowanego systemu do obsługi sieci i rejestrowania transakcji. Oznacza to, że nie ma centralnego organu, takiego jak bank lub rząd, który kontroluje system. Zdecentralizowany system używa "bloków" do rejestrowania transakcji i "łańcuchów" do weryfikacji bloków. Jeśli chcesz wysłać komuś kryptowalutę, musisz mieć adres portfela nadawcy i adres portfela odbiorcy.

W portfelu znajduje się klucz publiczny i klucz prywatny. Klucz publiczny służy do identyfikacji portfela, a klucz prywatny służy do uzyskania dostępu do środków w portfelu. Klucz prywatny musi być zawsze bezpieczny i nigdy nie wolno go nikomu udostępniać.