Największe korzyści z ogrzewania promiennikami ciepła: Jak najlepiej wykorzystać swój system HVACJeśli chodzi o ogrzewanie domu, czy wiesz, co jest dla Ciebie najlepsze? Dla większości właścicieli domów, ich grzejnik i termostat są podstawowymi środkami utrzymania ciepła w zimnej porze roku. Jednak przy tak wielu systemach dostępnych na rynku może być trudno określić, który z nich jest najlepszy dla Twojego domu - zwłaszcza jeśli szukasz czegoś więcej niż tylko sposobu na uniknięcie dreszczy. Na szczęście istnieją pewne opcje HVAC, które wykraczają poza standardowe combo pieca i termostatu. Jednym z takich przykładów są promienniki ciepła. Jeśli jesteś zainteresowany dowiedzeniem się więcej o ogrzewaniu promiennikowym i czy jest ono odpowiednie dla Twojego domu, kontynuuj czytanie tego wpisu na blogu.

Co to jest ogrzewanie promiennikowe?

Po pierwsze i najważniejsze, ogrzewanie promiennikowe obejmuje metodę rozprowadzania ciepła w całym domu za pomocą podłogi. Najbardziej podstawowy sposób zrozumienia tej koncepcji jest następujący: Jeśli masz kominek opalany drewnem, możesz zauważyć, że podłoga jest ciepła, mimo że sam kominek jest daleko. Dzieje się tak dlatego, że ciepło nie przemieszcza się przez powietrze, ale przez podłogę.

W przypadku ogrzewania promiennikowego ta sama zasada jest stosowana w całym domu. Zamiast pieca, który ogrzewa dom przez otwory wentylacyjne, system ogrzewania promiennikowego wykorzystuje elektryczną matę podłogową do rozprowadzania ciepła po całym pomieszczeniu. Oznacza to, że nie będzie gorących lub zimnych miejsc w domu, nawet jeśli termostat jest ustawiony na niższą temperaturę.

Dlaczego warto rozważyć ogrzewanie promiennikowe?

Systemy ogrzewania promiennikowego mają wiele zalet w porównaniu z tradycyjnymi systemami, takimi jak piece z wymuszonym obiegiem powietrza. Podobnie jak systemy z wymuszonym obiegiem powietrza, systemy promiennikowe pobierają powietrze z zewnątrz. Jednakże, robią to poprzez serię rur (zamiast centralnej dmuchawy). Oznacza to, że wymiana powietrza jest mniejsza, co prowadzi do mniejszego gromadzenia się kurzu i pyłków w domu. Dodatkowo, systemy ogrzewania promiennikowego cyrkulują ciepłą wodę poprzez sieć rur, które są zainstalowane pod podłogą. Pozwala to na regulację ilości ciepła w różnych obszarach domu, zapewniając spersonalizowane poziomy ciepła - nawet w pomieszczeniach, w których nie ma wykładziny podłogowej.

Systemy promiennikowe mają również tendencję do mniej kosztownego utrzymania niż systemy z wymuszonym obiegiem powietrza. Chociaż promiennikowe systemy grzewcze mogą być nieco droższe z góry, nie wymagają dużego wentylatora i silnika do przepychania ciepłego powietrza przez dom. Systemy promiennikowe nie wymagają również dużego, wysysającego energię pieca. Zamiast tego, system oparty na wodzie używany w ogrzewaniu promiennikowym jest mniejszą, bardziej energooszczędną opcją. Ze względu na te czynniki, systemy ogrzewania promiennikowego mogą zaoszczędzić pieniądze w czasie na rachunkach za energię.

Rodzaje ogrzewania promiennikowego

Jak wspomniano powyżej, systemy promiennikowe używają elektrycznej maty podłogowej do ogrzania całego pomieszczenia. Może to brzmieć jak bardzo staromodny system, ale te maty przeszły długą drogę. Są one teraz elastyczne i mogą być zainstalowane na prawie każdej powierzchni podłogi. Dodatkowo, istnieje teraz wiele różnych systemów promieniowania na rynku, każdy z nich ma swoje własne unikalne korzyści. Oto kilka z najbardziej popularnych typów:

- Elektryczne promiennikowe maty podłogowe: System elektrycznych mat podłogowych jest jednym z najczęstszych rodzajów ogrzewania promiennikowego. Maty te są wykonane z elastycznego materiału (często polietylenu) i są przeznaczone do zainstalowania nad prawie każdym rodzajem podłogi. W rzeczywistości mogą one być nawet umieszczone na betonie bez problemu.

- Hydroniczne systemy podłogowe: Hydroniczne systemy promiennikowe wykorzystują gorącą wodę do rozprowadzania ciepła w całym pomieszczeniu, a nie energię elektryczną. Systemy te są zwykle instalowane pod płytą betonową, aby uniknąć potknięć i upadków. Podobnie jak elektryczne systemy promieniowania, systemy hydrauliczne mogą być zaprojektowane tak, aby dostarczać różne poziomy ciepła do różnych pomieszczeń. Pozwala to na regulację temperatury w określonych pomieszczeniach bez konieczności regulacji termostatu.

- Promieniujące panele podłogowe z gorącą wodą: Podobne do systemów hydronicznych, panele podłogowe promiennikowe z gorącą wodą wykorzystują wodę do dystrybucji ciepła. Jednak te panele są instalowane na suficie, a nie na podłodze. Pozwala to na wykorzystanie dodatkowej przestrzeni na podłodze pod panelami.

- Elektroniczne podłogi promiennikowe na podczerwień: Elektroniczne podłogi promiennikowe na podczerwień wykorzystują ciepło podczerwone do ogrzania pomieszczenia. Ta forma ogrzewania jest podobna do promieniowania słonecznego i jest całkowicie darmowa. Jest jednak znacznie bardziej skoncentrowana, co oznacza, że otrzymujesz ciepło tylko z pomieszczenia, w którym zainstalowane są panele.