Dlaczego się zmieniamy? Jak możemy przyjąć zmiany i odnaleźć szczęście!Wszyscy przechodzimy przez zmiany, duże lub małe. Zmieniamy naszą fryzurę, ubrania, pracę, domy, a nawet ludzi w naszym życiu. Czasami jest to wspaniałe i pomaga nam rozwijać się jako osoba; czasami nie jest to tak wspaniałe, ponieważ tracimy coś, co było dla nas wyjątkowe. Każdy przechodzi przez zmiany w różnych punktach swojego życia. Może to być ekscytujący czas wypełniony nowymi możliwościami lub może to być przerażające, gdy rzeczy czują się tak, jakby zapadały się na ciebie. Życie jest pełne wzlotów i upadków, a więc i Twoich emocji, kiedy te zmiany się zdarzają. Niezależnie od tego, czy cieszysz się ze zmiany, czy też smucisz - musisz wiedzieć, jak ogarnąć zmianę na lepsze (i szybsze).

Zrozumieć dlaczego opierasz się zmianom

W miarę przechodzenia przez etapy żałoby i uczenia się przyjmowania zmian, ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego stawiasz opór. Pomoże ci to również wiedzieć, na co zwracać uwagę i zapobiegnie sabotowaniu własnych postępów. Do najczęstszych powodów oporu przed zmianą należą:

  • Strach przed nieznanym. Zmiana jest przerażająca. Możesz bać się tego, co się stanie, jeśli wprowadzisz zmianę. Co jeśli się nie sprawdzi? Co jeśli ci się nie spodoba? Co jeśli się nie uda? Co jeśli odniesiesz sukces?
  • Strach przed tym, że zmiana będzie trwała. Możesz się bać, że zmiana jest trwała i już nigdy nie wrócisz do tego, co było wcześniej.
  • Strach przed żalem. Możesz się bać, że jeśli zmienisz, to przegapisz coś jeszcze lepszego.
  • Utrata tego, kim jesteś. Możesz się obawiać, że zmiana zmieni to, kim jesteś jako osoba.
  • Brak kontroli. Możesz obawiać się, że nie możesz kontrolować tego, co dzieje się wokół ciebie.
  • Poczucie nieprzygotowania lub braku gotowości. Możesz się obawiać, że zmiana następuje zbyt szybko.

Znajdź nowe zajęcia, które pomogą ci poczuć się lepiej

Kiedy jesteś w żałobie po stracie czegoś, możesz mieć wrażenie, że nie wiesz, jak ruszyć dalej. Jest to częste. Żałoba to twój sposób na pogodzenie się z tą stratą. Jest to proces, który każda osoba przeżywa inaczej. W czasie żałoby możesz czuć się smutny, zły, pełen żalu, odrętwiały i wiele innych rzeczy. Ważne jest, abyś nie próbował się zmuszać do zbyt szybkiego "uporania się z tym". Uznaj swoje uczucia, przeanalizuj je i znajdź sposób, aby przejść dalej. Znajdź rzeczy, które sprawiają, że jesteś szczęśliwy. Czasami tak bardzo skupiamy się na tym, co nas smuci, że zapominamy o zabawie. Spróbuj znaleźć zajęcia, które sprawią, że będziesz szczęśliwy i pomogą Ci oderwać się od straty.