Sześć nowoczesnych technologii, które zmienią Twój sposób życiaŚwiat szybko się zmienia. W ciągu najbliższych kilku lat pojawi się wiele nowych technologii, które mogą zmienić nasze życie. Te trendy technologiczne są w stanie zmienić sposób, w jaki żyjemy, pracujemy i współdziałamy ze sobą. Każdego dnia dokonuje się rozwój sztucznej inteligencji, wirtualnej rzeczywistości i robotyki. Można powiedzieć, że science fiction szybko staje się science fact. A te sześć powstających technologii będzie kolejnym dowodem na ten trend - przygotuj się więc na ekscytującą przyszłość!

Virtual Reality (VR)

VR to sztuczne środowisko, które zostało stworzone za pomocą oprogramowania i sprzętu. Użytkownicy mogą zanurzyć się w tym środowisku i wejść z nim w interakcję. Doświadczenia VR mogą być tworzone za pomocą zestawów słuchawkowych VR i grafiki komputerowej. Następna generacja technologii VR jest nazywana rzeczywistością rozszerzoną (AR). Łączy ona VR ze światem rzeczywistym, tworząc hybrydowe środowiska, które mieszają elementy wirtualne i rzeczywiste. Przykłady zastosowania technologii VR obejmują rozrywkę (np. gry, filmy), opiekę zdrowotną (np. leczenie fobii i zespołu stresu pourazowego) oraz edukację (np. nauczanie historii, języków i nauk ścisłych). Rynek VR ma wzrosnąć z 5,2 mld dolarów w 2018 roku do 118 mld dolarów w 2022 roku. Zestawy słuchawkowe VR będą znaczącym motorem tego wzrostu, ponieważ stają się coraz bardziej powszechne.

Robotics & Drones

Robotyka to maszyny, które mają pewien stopień autonomii i mogą wchodzić w interakcje z otoczeniem. Często są one sterowane zdalnie za pomocą połączenia bezprzewodowego. Roboty są zdolne do wykonywania szerokiego zakresu zadań, takich jak składanie samochodów, czyszczenie niebezpiecznych materiałów i pomoc w operacjach. Pierwszym komercyjnym produktem z dziedziny robotyki był robot do montażu samochodów, który został wprowadzony w 1961 roku. Oczekuje się, że rynek robotyki wzrośnie z 72 miliardów dolarów w 2018 roku do 159 miliardów dolarów do 2022 roku. W szczególności wzrost autonomicznych dronów będzie kluczowym czynnikiem tego wzrostu. Drony zostały wykorzystane do wielu celów, w tym egzekwowania prawa, operacji poszukiwawczych i ratowniczych oraz filmowania.

Internet rzeczy (IoT)

Internet rzeczy (IoT) to sieć fizycznych urządzeń (np. wearables, sprzętów domowych, samochodów itp.) połączonych ze sobą i z Internetem. Technologia ta umożliwia urządzeniom gromadzenie i wymianę danych w celu tworzenia nowych usług, poprawy wydajności i zwiększenia doświadczenia użytkownika. Szacuje się, że do 2020 roku do Internetu podłączonych będzie 20 miliardów urządzeń IoT. Oczekuje się, że rynek technologii IoT będzie rósł w tempie CAGR 26,7% z 519 mld USD w 2018 r. do 3,1 bln USD do 2021 r. W szczególności wzrost technologii inteligentnego domu, inteligentnych biur, inteligentnej opieki zdrowotnej i inteligentnych miast będzie kluczowym czynnikiem tego wzrostu. Rozwój sieci 5G i edge computing będzie kluczowy dla realizacji potencjału technologii IoT.

Drukuj 3D

Druk 3D to proces, w którym warstwy materiałów są budowane w celu stworzenia obiektu 3D. Może być stosowany do produkcji niemal dowolnego obiektu z wirtualnych projektów stworzonych za pomocą oprogramowania komputerowego. Pierwsza komercyjna drukarka 3D została zaprezentowana w 1986 roku. Od tego czasu technologia szybko się rozwija, w ostatnich latach pojawiło się wiele nowych rozwiązań i oczekuje się, że do 2022 roku jej wartość wyniesie 46 miliardów dolarów. Naukowcy badają również nowe sposoby wykorzystania druku 3D do różnych celów, takich jak tworzenie ludzkich organów do przeszczepów, a nawet żywności.

Biometria i genomika

Biometria to technika stosowana do identyfikacji ludzi na podstawie cech biologicznych. Jest ona coraz częściej wykorzystywana w systemach bezpieczeństwa i licznych innych zastosowaniach. Najpopularniejsze rodzaje cech biometrycznych to odciski palców, rozpoznawanie twarzy, geometria dłoni (wymiary geometryczne rąk), skanowanie tęczówki, dopasowywanie wzorca głosu, analiza DNA oraz odciski dłoni. Systemy biometryczne są coraz częściej wykorzystywane w wielu sytuacjach, w tym w kontroli granicznej i egzekwowaniu prawa, opiece zdrowotnej i usługach finansowych. Oczekuje się, że biometria będzie kluczową technologią, która zostanie przyjęta w przyszłości. Przewiduje się, że rynek biometrii wzrośnie z 6,22 mld USD w 2018 r. do 18,7 mld USD do 2022 r., przy CAGR na poziomie 17,2%. Rosnące zapotrzebowanie na bezpieczeństwo biometryczne i rosnący nacisk rządu na ochronę danych i prywatności będą kluczowymi czynnikami napędzającymi rynek.