Marynarki i spodnie – krótkie kompendium eleganckiego mężczyznyDobrze skrojone marynarki i dopasowane, eleganckie spodnie są zupełną podstawą dla każdego mężczyzny, któremu nie jest obojętny temat wyglądu. Z tego powodu dzisiaj weźmiemy te dwa elementy garderoby pod lupę i zastanowimy się, jak je wybierać, zestawiać i łączyć, by wyglądać odpowiednio przy każdej okazji. Zapraszamy do czytania!

Marynarki – rozmiar, materiał, kolor

Zupełną podstawą mody męskiej jest zasada, że im prostszy będzie nasz ubiór, tym jego elegancja wzrasta. Właśnie z tego powodu na oficjalne okazje, takie jak śluby, pogrzeby, czy studniówki, zawsze najlepszym wyjściem będzie pełny garnitur, składający się z marynarki i spodni o tym samym materiale, kroju, oraz kolorze. Oczywiście każdą z zasad można złamać, jednak tego typu zabiegi zalecamy Panom, którzy już nieco lepiej poznali świat męskiej elegancji i czują się pewni w zestawianiu wzorów i kolorów – w przeciwnym wypadku można narazić się na faux-pas, które skutecznie sprawi, że nie będziemy się czuli odpowiednio komfortowo i pewnie w danej sytuacji.

W jaki jeszcze sposób ta zasada odnosi się do marynarki? Na okazje, które wymagają od nas szczególnej elegancji, powinniśmy stosować jak najprostsze wybory. Marynarki z przeszyciami, czy popularnymi klapami na łokciach mogą wyglądać wyjątkowo dobrze, ale jednocześnie cechują się dużo mniejszym poziomem formalności, niż ich prostsze odpowiedniki. Miejmy to z tyłu głowy za każdym razem, kiedy wybieramy się na wesele, pogrzeb, czy oficjalny bal.

Spodnie do marynarki – o czym pamiętać?

Dokładnie ta sama zasada tyczy się spodni – tutaj także minimalizm jest w odpowiedniej cenie. Niektórzy Panowie, chcąc przełamać klasyczny, nudny ich zdaniem wygląd, coraz częściej decydują się na zestawy koordynowane, czyli takie, które składają się ze spodni innych niż góra garderoby. Oczywiście nie jest to automatycznie zły wybór, ale pamiętajmy, że takie zestawienia mają swoje miejsce raczej podczas mniej oficjalnych sytuacji. Można do nich zaliczyć chociażby bale, czy imprezy firmowe, pod warunkiem że nie został na nie przewidziany inny dress-code.

Przede wszystkim dopasowanie!

Na sam koniec naszego krótkiego kompendium dla eleganckich mężczyzn, zostawiliśmy zdecydowanie najważniejszą kwestię – rozmiar naszych ubrań. Chociaż coraz rzadziej spotyka się mężczyzn, którzy wybrali zbyt ciasny, lub zbyt szeroki garnitur, w dalszym ciągu warto o tym przypominać, gdyż w tej kwestii niezwykle łatwo jest popełnić błąd.

Największą zmorą jest najczęściej zbyt długa marynarka lub spodnie. Po czym je rozpoznać? Idealna marynarka powinna odsłaniać około centymetra rękawa naszej koszuli, natomiast spodnie nie powinny zaginać się na butach więcej niż raz. Jeśli zadbamy o te dwie proste zasady, będziemy mogli mieć stuprocentową pewność, że nasza garderoba będzie idealnie dopasowana. Żeby ułatwić sobie pomiary, najlepiej będzie pójść do sklepu w koszuli i odpowiednich butach – w przeciwnym wypadku będziemy musieli mocniej polegać na wyobraźni, co może ostatecznie poskutkować złym wyborem.