Jak wypełnić i złożyć PIT?

Termin składania rocznego rozliczenia podatkowe w 2022 roku mija 2 maja i do tego czasu trzeba wypełnić i złożyć w odpowiednim Urzędzie Skarbowym odpowiedni formularz PIT. Deklaracja może zostać dostarczona osobiście lub listownie w formie papierowej lub elektronicznie – rozlicz PIT online i prześlij do Urzędu Skarbowego, a szybciej otrzymasz ewentualny zwrot podatku. Jak wypełnić i złożyć PIT? Kiedy wybrać PIT 37, a kiedy PIT 36?

Jak rozliczyć się z fiskusem?

Złożenie zeznania podatkowego to obowiązek każdej osoby, która w poprzednim roku podatkowym uzyskała dochód. Służą do tego odpowiednie formularze, czyli PIT-y, a deklarację należy złożyć do końca kwietnia. Kto nie musi wypełniać i składać zeznania podatkowego? Przede wszystkim emeryci i renciści, którzy nie uzyskali żadnego dodatkowego dochodu poza świadczeniami z ZUS lub KRUS. Ta grupa otrzymuje PIT 40A, który jest informacją o dochodach, a jednocześnie jedynym rozliczeniem.

Po wybraniu właściwego formularza PIT należy go dokładnie wypełnić na podstawie otrzymanego od pracodawcy lub zleceniodawcy PIT 11 lub wykonanych samodzielnie rozliczeń, jeśli prowadziło się działalność gospodarczą. Najlepiej wypełnić PIT online, gdyż dobry program zapewnia intuicyjne wypełnienie wniosku i przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku. Ułatwia on również wybranie odpowiedniego formularza PIT oraz skorzystanie z ulg podatkowych. Wypełniony formularz można wydrukować i złożyć osobiście lub wysłać za pośrednictwem Poczty Polskiej do właściwego Urzędu Skarbowego. Można go również złożyć elektronicznie, oszczędzając czas i zyskując szybki zwrot podatku (forma papierowa – zwrot w ciągu 90 dni, PIT online – zwrot podatku w ciągu 45 dni).

PIT 37, czy PIT 36?

Najczęściej wybierane formularze to PIT 36 i PIT 37. Pierwszy przeznaczony jest dla osób, które w poprzednim roku:

• prowadziły działalność nierejestrowaną;

• prowadziły działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych;

• uzyskały dochód z tytułu najmu lub dzierżawy;

• część dochodu uzyskały za granicą.

Są to więc sytuacje, w których trzeba samodzielnie obliczać zaliczkę na podatek dochodowy. PIT 37 wypełniają osoby, których jedynym źródłem dochodu jest umowa o pracę, umowa zlecenie lub umowa o dzieło.

Nie zapomnij o odliczeniach!

Rozliczając swoje dochody, warto skorzystać z możliwość odliczenia różnorodnych wydatków, co pozwala na znaczne obniżenie podatku, który należy zapłacić fiskusowi. Dotyczy to przede wszystkim różnorodnych ulg oraz darowizn.

  • Odliczenie darowizn – kwota odliczeń nie może przekroczyć 6% uzyskanych dochodów. Można odliczyć darowizny na rzeczy organizacji pożytku publicznego (organizacja musi być wpisać do odpowiednich rejestrów i posiadać nr KRS) oraz darowiznę z tytułu oddania krwi. 

  • Ulgi podatkowe – istnieje duża ilość różnego rodzaju ulg podatkowych, które skutecznie obniżają kwotę podatkową. Do najczęściej wybieranych należą: ulga na dziecko, ulga termomodernizacyjna, ulga rehabilitacyjna oraz ulga na Internet.